2020 Hugo Nominations

The nomination period for the 2020 Hugo Awards, the Lodestar Award for Best Young Adult Book, and the Astounding Award for Best New Writer closed in the wee hours of Saturday morning (midnight on the US West Coast, 3 a.m. my time).  I received confirmation of the last change to my ballot at 2:30 p.m. on Friday giving me 12 and a half glorious hours to spare!  Not bad.  The finalists will be announced in early April, and the winners will be presented at CoNZealand on August 1st.  Here are my choices:

Best Novel

  • The Light Brigade, Kameron Hurley (Saga)
  • A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor)
  • Middlegame, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • The Raven Tower, Ann Leckie (Orbit)
  • The Ten Thousand Doors of January, Alix E. Harrow (Redhook)

Best Novella

  • In an Absent Dream, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • “New Atlantis”, Lavie Tidhar (Fantasy & Science Fiction, May/Jun 2019)
  • To Be Taught, If Fortunate, Becky Chambers (Harper Voyager)
  • “Waterlines”, Suzanne Palmer (Asimov’s, Jul/Aug 2019)
  • “The Work of Wolves”, Tegan Moore (Asimov’s, Jul/Aug 2019)

Best Novelette

Best Short Story

Best Series

  • The Wheel of Time, Robert Jordan and Brandon Sanderson; “A Fire Within the Ways”, Unfettered III: New Tales by Masters of Fantasy (Grim Oak)
  • Wild Cards, George R.R. Martin and Melinda M. Snodgrass; “Naked, Stoned, and Stabbed”, Bradley Denton (Tor.com, 16 Oct 2019)

Best Related Work

  • Apollo 11 in Real Time, Ben Feist (apolloinrealtime.org/11/)
  • Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction and Fantasy, Desirina Boskovich (Abrams)
  • Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror & Speculative Fiction, Lisa Kröger and Melanie R. Anderson (Quirk)
  • The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, Farah Mendlesohn (Unbound)
  • Worlds of Ursula K. Le Guin, Arwen Curry (Grasshopper Film)

Best Graphic Story or Comic

  • The Handmaid’s Tale: The Graphic Novel, Margaret Atwood and Renée Nault (Nan A. Talese)
  • Invisible Kingdom, Vol. 1: Walking the Path, G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger)
  • LaGuardia, Nnedi Okorafor and Tanna Ford (Berger)
  • The Seventh Voyage, Stanislaw Lem and Jon J Muth (Graphix)
  • Starport, George R.R. Martin and Raya Golden (Bantam)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Carnival Row, Season 1 (Prime)
  • Good Omens (Prime)
  • His Dark Materials, Season 1 (HBO)
  • Orphan Black: The Next Chapter (Serial Box)
  • Prospect (Gunpowder & Sky)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • The Expanse, “Cibola Burn” (Prime)
  • Game of Thrones, “The Iron Throne” (HBO)
  • The Magicians, “No Better to Be Safe Than Sorry” (Syfy)
  • Star Trek: Discovery, “Such Sweet Sorrow, Part 2” (CBS)
  • The Witcher, “Of Banquets, Bastards and Burials” (Netflix)

Best Editor, Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • C.C. Finlay
  • Jason Sizemore

Best Editor, Long Form

  • Nivia Evans
  • Will Hinton
  • Priyanka Krishnan
  • Joe Monti
  • Devi Pillai

Best Professional Artist

  • John Howe, illustrations for A Song of Ice and Fire 2020 Calendar
  • Miranda Meeks, cover art for The Cold Is in Her Bones by Peternelle van Arsdale
  • Tran Nguyen, cover art for The Storm Crow by Kalyn Josephson
  • Magali Villeneuve, interior art for Assassin’s Apprentice, 25th Anniversary Illustrated Edition by Robin Hobb
  • Alyssa Winans, cover art for Desdemona and the Deep by C.S.E. Cooney

Best Semiprozine

Best Fanzine

Best Fancast

Best Fan Writer

Best Fan Artist

Lodestar Award for Best Young Adult Book

  • Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (Tor Teen)
  • Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
  • The Everlasting Rose, Dhonielle Clayton (Freeform)
  • Riverland, Fran Wilde (Amulet)
  • The Wicked King, Holly Black (Little, Brown)

Astounding Award for Best New Writer

 

What were your favorites from 2019?

2019 Hugo Nominations

The nomination period for the 2019 Hugo Awards, the Lodestar Award for Best Young Adult Book, and the John W. Campbell Award for Best New Writer closed last Friday night.  They plan to announce the finalists in early April, and the winners will be presented on August 18th at Dublin 2019: An Irish Worldcon.  Here are my selections:

Best Novel

  • Blackfish City, Sam J. Miller (Ecco)
  • The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Spinning Silver, Naomi Novik (Del Rey)
  • Trail of Lightning, Rebecca Roanhorse (Saga)

Best Novella

  • Beneath the Sugar Sky, Seanan McGuire (Tor.com)
  • Gods, Monsters, and the Lucky Peach, Kelly Robson (Tor.com)
  • “The Persistence of Blood”, Juliette Wade (Clarkesworld 138)
  • The Tea Master and the Detective, Aliette de Bodard (Subterranean)
  • “Umbernight”, Carolyn Ives Gilman (Clarkesworld 137)

Best Novelette

Best Short Story

Best Series

  • Earthsea, Ursula K. Le Guin; “Firelight” (The Books of Earthsea, Saga)
  • Machineries of Empire, Yoon Ha Lee; Revenant Gun (Solaris)
  • Wild Cards, George R.R. Martin and others; Fitting In, Max Gladstone (Tor.com)
  • Xuya Universe, Aliette de Bodard; The Tea Master and the Detective (Subterranean)

Best Related Work

  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, Alec Nevala-Lee (Dey St.)
  • Daemon Voices: On Stories and Storytelling, Philip Pullman (Knopf)
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000, Jo Walton (Tor)
  • Sense of Wonder: Short Fiction Reviews (2009-2017), Gardner Dozois (ReAnimus)
  • Strange Stars: David Bowie, Pop Music, and the Decade Sci-Fi Exploded, Jason Heller (Melville House)

Best Graphic Story

  • Abbott, Saladin Ahmed and Sami Kivelä (BOOM!)
  • Monstress Vol. 3: Haven, Marjorie M. Liu and Sana Takeda (Image)
  • Paper Girls Vol. 4, Brian K. Vaughan and Cliff Chiang (Image)
  • Saga Vol. 9, Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
  • White Sand Vol. 2, Brandon Sanderson, Rik Hoskin, Julius Gopez, and Julius Otha (Dynamite)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Black Mirror: Bandersnatch (Netflix)
  • Christopher Robin (Disney)
  • The House with a Clock in Its Walls (Universal)
  • Solo: A Star Wars Story (Lucasfilm)
  • A Wrinkle in Time (Disney)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Dirty Computer [Emotion Picture], Janelle Monáe (Wondaland)
  • Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth, S11 E01 (BBC)
  • The Expanse: Abaddon’s Gate, S03 E13 (Syfy)
  • The Good Place: Janet(s), S03 E09 (NBC)
  • The Magicians: All That Josh, S03 E09 (Syfy)

Best Professional Editor, Short Form

  • John Joseph Adams (Lightspeed)
  • Neil Clarke (Clarkesworld)
  • Gardner Dozois (The Book of Magic, Bantam)
  • C.C. Finlay (Fantasy & Science Fiction)
  • Jason Sizemore (Apex)

Best Professional Editor, Long Form

  • Anne Groell (Random House)

Best Professional Artist

  • Tommy Arnold, cover art for Trail of Lightning by Rebecca Roanhorse
  • Jon Foster, cover art for Gods, Monsters, and the Lucky Peach by Kelly Robson
  • Miranda Meeks, cover art for the Subterranean Press edition of The Obelisk Gate by N.K. Jemisin
  • Greg Ruth, cover art for the hardcover reprint of Binti by Nnedi Okorafor
  • Charles Vess, cover art and interior illustrations for The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition by Ursula K. Le Guin

Best Semiprozine

Best Fanzine

Best Fancast

Best Fan Writer

Best Fan Artist

  • Ariela Housman, fan art for Mary Robinette Kowal’s Lady Astronaut series
  • Jemina Malkki, fan art for N.K. Jemisin’s Broken Earth series
  • Diana Novich, fan art for the Assassin’s Creed Odyssey video game
  • Matt Olson, thumbnails and banner art for the SFF180 BookTube channel
  • Laya Rose, fan art for the Thirteenth Doctor

Best Art Book

  • The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition by Ursula K. Le Guin, illustrated by Charles Vess (Saga)
  • Fire & Blood by George R.R. Martin, illustrated by Doug Wheatley (Bantam)
  • A Middle-earth Traveler: Sketches from Bag End to Mordor, John Howe (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes (Flesk)

Lodestar Award for Best Young Adult Book

  • The Belles, Dhonielle Clayton (Freeform)
  • Blanca & Roja, Anna-Marie McLemore (Feiwel and Friends)
  • Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi (Henry Holt)
  • Dread Nation, Justina Ireland (Balzer + Bray)
  • Mirage, Somaiya Daud (Flatiron)

John W. Campbell Award for Best New Writer

 

What were your favorites from 2018?